A péntek esti próbaüzem után várhatóan szombattól teljes kapacitással működhet a Dunamenti Erőmű, míg a paksi atomerőmű jelenleg a névleges teljesítményének közel felén üzemel, de a folytatódó hőség és szárazság következtében csökkenő vízszint miatt a következő napokban szükség lesz az atomerőmű további termelés-visszafogására és időleges teljes leállítására. Magyar Péter miniszterelnök pénteken közölte, hogy Magyarország soha nem látott nehézségű, komplexitású energetikai krízishelyzettel néz szembe.
A miniszterelnök a Mol százhalombattai Dunai Finomítójában tartott sajtótájékoztatón ismertette, hogy a paksi atomerőmű a Duna rekordalacsony vízállása miatt csökkentett, mintegy 940 megawattos teljesítménnyel működik a névleges 2000 megawatt helyett. Magyar Péter elmondta, hogy a vízszint péntekre -124 centiméterre csökkent, és -134 centiméternél biztonsági okokból le kell állítani az erőművet. A kormányfő figyelmeztetett, hogy a szakértői előrejelzések szerint a vízszint akár -144 centiméterig is süllyedhet, és hangsúlyozta, hogy rövid távon nem várható emelkedés.
Elmondta: kritikus helyzetben nagyon kevés erőművi kapacitás áll rendelkezésre Magyarországon, a paksi atomerőmű kieső termelése után elsősorban a naperőművek, néhány gázüzemű erőmű marad, valamint az import.
A kieső paksi termelést importkapacitások növelésével pótolnák, a behozatal 3600-3800 megawattról akár 4500-5000 megawattra is felmehet. Az ország az összes szomszédos országból importál villamosenergiát.
Magyar Péter dezinformációnak nevezte, hogy Magyarország azért kerülhet nehéz helyzetbe, mert Ukrajnának exportál áramot és hamis információ az is, hogy veszélyben a rezsicsökkentés. Tájékoztatása szerint nem lehet kizárni teljesen, hogy szükség lesz lakossági áramkorlátozásra, azonban a hosszabb idejű, kiterjedt kikapcsolást minden módon igyekeznek elkerülni.
Arra kérte Orbán Anita külügyminisztert, hogy lépjen kapcsolatba Ausztriával, Szlovákiával és Németországgal a Duna felső szakaszán működő vízerőművek vízvisszatartási gyakorlatának áttekintése érdekében.
A miniszterelnök azt is elmondta, hogy pénteken megkezdődhet a Dunamenti Erőmű műszaki hiba miatt leállított blokkjának újraindítása, a létesítmény szombattól teljes kapacitással működhet. Magyarország második legnagyobb teljesítményű gáztüzelésű erőművében szerdán este kellett csökkenteni 380 megawattal a teljesítményt.
A miniszterelnök kitért arra is, hogy egyes nagyfogyasztók már reagáltak arra kérésre, hogy önként korlátozzák energiafogyasztásukat, például a Mol, Magyarország egyik legnagyobb ipari fogyasztója vállalta, hogy 65 megawattal, mintegy 40 százalékkal csökkenti villamosenergia-felhasználását a kritikus időszakban. A kormányfő hozzátette, hogy további nagyfogyasztókat is önkéntes korlátozásra kérnek, és jelezte, hogy hamarosan jogszabályi alapja lesz annak, hogy szükség esetén teljes üzemeket kapcsoljanak le a rendszer egyensúlyának fenntartása érdekében.
Azt is elmondta, hogy a villamosenergia-fogyasztás a vállalatok és a lakosság önkéntes korlátozásai miatt az előző napra várt csúcsterheléshez képest 151 megawattal alacsonyabban alakult. A kritikus időszak továbbra is 17 és 22 óra között van, a legmagasabb a hálózati terhelés a 18-21 óra közötti sávban van.
A kormányfő az üzemanyagellátásról és az árakról szólva arról beszélt, hogy Magyarország mintegy 90 napnyi kőolaj- és terméktartalékkal rendelkezik, de a stratégiai készletekhez csak nagyon óvatosan, végső esetben lehet hozzányúlni.
A százhalombattai Mol kőolajfinomító, amely jelenleg 50 százalékos kapacitással működik a 2025. októberi tűz után, szeptember 20. körül térhet vissza teljes kapacitásra. A Duna alacsony vízszintje közvetlenül nem akadályozza a százhalombattai finomító működését.
Az Euronews értesülései szerint az Európai Bizottság kész a villamosenergia-koordinációs csoport rendkívüli ülésének összehívását a paksi atomerőmű leállítása miatt. A brüsszeli testület szorosan figyelemmel kíséri az elektromos áram ellátásának helyzetét Romániában és Magyarországon, jelenleg nincsenek azonnali energiabiztonsági gondok- idézte az uniós hírcsatorna Anna-Kaisa Itkonent, az Európai Bizottság szóvivőjét. (MTI/Fotó: Hegedüs Róbert)