Egyre több részlet derül ki a munkáshitellel kapcsolatban

Egyre több részletet árul el a kormány a munkáshitellel kapcsolatban. A feltételek és előírások mellett megtudhattunk arról is egy-két dolgot, hogy mennyi munkáshitelt vár a kormány - írja a Bankmonitor. Az 500 milliárd forintnyi összeg alapján sokan igényelhetik majd az új kamatmentes kölcsönt, a teljes hitelpiacon is érdemi lehet az új konstrukció részesedése.

Az MTI oldalán megjelent információk alapján Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter szerint 500 milliárd forint értékben fognak munkáshitel szerződést kötni a fiatalok.

A munkáshitel egy ingatlanfedezet nélküli, szabad célú kölcsön, ezért érdemes a személyi kölcsönnel összehasonlítani. Az idei év első kilenc hónapjában 601,05 milliárd Ft személyi hitelre kötöttek szerződést a bankok. Ha a volumen az utolsó negyedévben az eddigieknek megfelelően alakul, akkor nagyságrendileg 799 milliárd Ft személyi hitel kerül a lakossághoz 2024-ben. Az 500 milliárd Ft munkáshitel ennek az éves volumennek a 62%-át teszi ki.

Az is nagyon fontos kérdés, hogy várhatóan hányan fogják felvenni a munkáshitelt. Ha a minisztérium által várt 500 milliárd forintos értékkel számolunk és abból indulunk ki, hogy mindenki kihasználja a maximális összeget, akkor 125 ezer igénylésről, adósról beszélhetünk. Ez a szám pedig még magasabb is lehet, amennyiben egyes igénylők nem használják ki a maximális összeget. (A Bankmonitor szakértőinek várakozása alapján a felvett átlagos hitelösszeg a maximális összeg közelében lesz. Ilyen kedvezményes konstrukciók esetében az igénylők jellemzően igyekeznek teljes mértékben kihasználni a lehetőséget.)

A várható hitelszerződésszámot is érdemes összevetni a személyi kölcsönnél látható adatokkal. Idén szeptember végéig 229 918 szerződést kötöttek a bankok. Ha az év utolsó három hónapja hasonlóan alakul, akkor 2024-re durván 287 ezer szerződéssel kalkulálhatunk a legnépszerűbb fedezetlen kölcsön esetében. A munkáshitelből várható 125 ezer szerződés az idei személyi kölcsön piac 43,49 százalékát tenné ki.

Nem egyértelmű, hogy ezt az 500 milliárd forintot teljes egészében a jövő évben várja-e a kormány a munkáshiteltől. Ugyanakkor az kijelenthető, hogy az ilyen programok esetében jellemzően induláskor kiugró az érdeklődés – hiszen hirtelen nagyon sok a jogosult -, középtávon pedig az igénylési volumen beáll egy alacsonyabb, természetes szintre. Ezt lehetett látni a Babaváró kölcsönnél is. Vagyis jó eséllyel a jövő évben komoly összeg kerülhet a fiatal dolgozók kezébe, ez pedig valamilyen módon bekerül a gazdaság vérkeringésébe is.

A munkáshitel a tervek szerint a jövő évtől induló, legfeljebb 4 millió forint összegű, kamatmentes kölcsön. A hitel maximális futamideje 10 év lehet, a hitel szabad felhasználású, sőt ingatlanfedezetre sincs szükség hozzá.

A kedvezményes hitel célja, hogy a fiatal, pályakezdő munkásokat segítsége életútjuk kezdő időszakában.

Az eddig megismert igénylési feltételek:

  • Az igénylő betöltötte 17. életévét és nem lehet idősebb 25 évesnél.
  • Az igénylőnek magyar munkaviszonnyal, vagy vállalkozói jogviszonnyal kell rendelkeznie. (Részmunkaidő akkor fogadható el, ha minimum heti 20 órában foglalkoztatják az igénylőt.)
  • Az érdeklődő nem lehet jogosult a diákhitelre, vagyis nem lehet főiskolai, egyetemi hallgató.

Várhatóan pénzintézetek fogják nyújtani a kérdéses kölcsönt, így előreláthatóan az egyedi banki előírásoknak, feltételeknek is meg kell felelnie az érdeklődőknek.

A futamidő alatt született gyerekek után extra kedvezményben részesülhetnek az adósok (a logika nagyon hasonló a Babaváró hitelnél megismert megoldásokhoz):

  • Első baba születésekor a törlesztési kötelezettség felfüggeszthető két évre.
  • A második baba érkezésekor újabb két éves moratórium kérhető. Ráadásul a fennálló tartozás felét is elengedik.
  • A harmadik baba születésekor pedig elengedik a teljes fennálló tartozást.

Azt látni kell, hogy kedvezmény kapcsolódik a gyermekekhez, ugyanakkor jelen ismereteink szerint itt nincs negatív következménye annak, ha végül nem születne gyereke az adósnak. Nem lesz semmilyen büntetés azoknak, akiknek 10 év alatt végül nem születne babája.

Az azonban elvárás, hogy az igénylőknek legalább 5 éven keresztül Magyarországon kell dolgoznia. Megfelelő lehet az alkalmazotti és a vállalkozói jogviszony is. A korábbi támogatások esetében jellemzően a magyar lakcím volt előírva. (A CSOK, CSOK Plusz esetében konkrétan a támogatással érintett ingatlanban kell lakni, Babaváró esetében pedig magyar lakóhelyet várnak el.)

Vagyis az utólagos elvárás is más az eddig megszokottakhoz képest, ezt is szem előtt kell tartani a döntés során.