Az egyes törvényeknek a készpénzhasználattal összefüggő módosításáról szóló törvényjavaslatról Répássy Róbert, az igazságügyi tárca parlamenti államtitkára ismertette: a törvényjavaslat négy törvény módosítását tartalmazza, melyeket egy közös vezérelv kapcsol össze.
"Magyarországon alkotmányos jognak tekintjük a készpénzhasználatot. A készpénz nemcsak törvényes fizetőeszköz, a készpénzhasználati jog védelme a személyes szabadság, adatvédelem és társadalmi igazságosság egyik alapköve. Lehetővé teszi az emberek számára, hogy szabadon válasszanak fizetési módot" - idézte a törvényjavaslat preambulumát.
Kitért arra: Magyarországon több mint 600 ezer mikro-, kis- és középvállalkozás működik, ez a szektor a hazai vállalkozások jelentős hányadát adja, és foglalkoztatást biztosít a vállalkozási szférában dolgozók több mint kétharmadának. Emellett a nettó árbevétel közel 50 százalékával járul hozzá a magyarországi vállalkozások összteljesítményéhez. A kkv-szektor vállalatai kiemelt szerepet játszanak a magyar gazdaságban és ezáltal a pénzforgalomban is.
A kiskereskedelmi fizetések esetében sokáig kizárólagos fizetési mód a készpénz volt, azonban a bankkártya elfogadói hálózat jelentős bővülése, valamint az online pénztárgépek bevezetése önmagában is fokozta a hajlandóságot az elektronikus fizetési módok bevezetésére.
Az elektronikus pénzforgalom alapvető fontosságú a gazdaság működéséhez, ugyanakkor a pénzügyi tranzakciók teljes digitalizációja és a készpénzhasználat korlátozása, megszüntetése nem lehet cél - jelentette ki.
Emellett a magyar emberek a készpénzes fizetést továbbra is preferálják.
Répássy Róbert hangsúlyozta: a készpénz és az elektronikus fizetések nem egymás tökéletes helyettesítői, mert a készpénzt nem csak fizetési célra használja a lakosság. Az elmúlt évtizedben egyre növekvő készpénzigény hátterében az "óvatossági megtakarítási célú felhalmozás" állhat - vélekedett. A készpénz biztonságot nyújt a magyar emberek számára, előnye, hogy bármikor rendelkezésre áll, bárhol lehet vele fizetni.
Mindezek miatt a fogyasztóvédelemről szóló törvényben, továbbá a kereskedelemről szóló törvényben és a szolgáltatási tevékenységről szóló törvényben a javaslat szerint rögzítik, hogy a fogyasztót megilleti a készpénzhasználat joga mint fogyasztói jog. A törvényjavaslat rögzíti továbbá, hogy a föld tulajdonának átruházása esetén a szerződésben szereplő ellenértéket készpénzben is lehet teljesíteni.
A versengés helyett az összhangot kell erősíteni, hogy a digitális fizetési lehetőségek egyre szélesebb körben történő elterjedése mellett továbbra is megmaradjon a készpénzes fizetés, meghagyva ezzel a magyar emberek döntési szabadságát - hangoztatta az igazságügyi tárca államtitkára.
Bánki Erik, a Fidesz vezérszónoka kiemelte: a törvényjavaslat célja, hogy a digitális fizetési lehetőségek egyre szélesebb körben történő elterjedése mellett továbbra is megmaradjon a készpénzfizetési lehetőség, meghagyva ezzel az állampolgárok döntési szabadságát.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a pénzpiac szereplői, különösen a bankok és a bankkártya szolgáltatást végző intézmények egyre magasabb díjat kérnek a bankkártyával történő fizetések esetén, ennek összege a korábbi 1 százalék helyett mára a 3 százalékot is elérheti. Egyes nyugat-európai országokban mára elterjedt gyakorlat, hogy az üzletekben és az éttermekben ráterhelik a vásárlóra a kártyahasználat díját.
Mindezekre figyelemmel a törvényjavaslat a készpénzhasználati jogot mint fogyasztói jogot kívánja biztosítani.
Z. Kárpát Dániel, a Jobbik vezérszónoka örömtelinek nevezte, hogy a készpénzhasználatnak a Jobbik által már évekkel ezelőtt kezdeményezett védelmére most már a kormány is nyitottságot mutat.
Hangsúlyozta a szabad választás lehetőségének fontosságát a digitális fizetési lehetőség és a készpénzhasználat között. Ez a javaslat ebbe az irányba mutat, de meglátása szerint kimaradtak fontos dolgok a javaslatból.
A Jobbik elvárja a kormánytól az ingyenes készpénzfelvétel összeghatárának nagymértékű emelését vagy akár ingyenessé tételét.
Elvárják továbbá, hogy kormány szavatolja, a bankok az ATM-telepítések költségét ne háríthassák át az ügyfelekre, valamint hogy vessenek véget a tranzakciós illeték áthárításának, és elvárják, hogy átlagbérig ingyenes legyen a bankolás.
Hollik István, a KDNP vezérszónoka azt mondta: sokan vannak, akik a készpénzhasználatot próbálják maradinak beállítani, de a kormányoldal szerint ez a személyes szabadság megélésének egyik szimbóluma. Hangsúlyozta: ez nem azt jelenti, hogy a digitalizáció lehetőségeit ellenzik, hanem támogatják a digitális fizetést, de szerinte el kell fogadnia a mindenkinek, hogy van, akinek a készpénzhasználat, a készpénz birtoklása biztonságérzetet ad.
A napokban Spanyolországban és Portugáliában történt áramszünetre utalva hozzátette: az ilyen esetek megmutatják, hogy a digitális rendszerek milyen kockázatokat hordoznak.
Hangsúlyozta: a törvényjavaslat elfogadása esetén joga lesz mindenkinek arra, hogy bármiért - szolgáltatásokért, ingatlanért, ingóságért, vagyon értékű jogért, áruért - készpénzzel fizessen.
Megerősítette: a Fidesz és a KDNP dolgozik azon a javaslaton, ami 150 ezer forintról 300 ezerre emeli a havonta ingyenesen a bankautomatából felvehető készpénz mennyiségét.