Tarjányi Péter a Budapest Pride másnapján osztotta meg gondolatait a közösségi médiában. A biztonságpolitikai szakértő bejegyzésében arról ír, hogy a hatalom érzékelhetően zavarban van, mert a társadalom egy része már nem fél, és nem kér a megosztottságból. Tarjányi szerint a tömeg, amely végigvonult Budapesten, nem pusztán az elfogadás, hanem a szabadság és emberi méltóság mellett állt ki – és ez politikai erővé kezd válni.
„Savanyú a szőlő, ugye? Orbán gondban van…” – kezdi bejegyzését Tarjányi, utalva arra, hogy a kormányoldal látványosan nem tudott mit kezdeni a 30. Budapest Pride több tízezres tömegével. A szakértő szerint a felvonulás nemcsak az LMBTQ-közösség elfogadásáról szólt, hanem valami sokkal mélyebbről: az emberi méltóságról és a szabadságról.
„Tegnap közel 200 ezer ember vonult fel a 30. Budapest Pride-on. Csendben, békésen, mégis erősebben, mint valaha. Nem csak az elfogadásért, hanem valami sokkal mélyebb dologért: az emberi méltóságért és a szabadságért…” – írja Tarjányi.
A bejegyzés külön hangsúlyt fektet arra, hogy az esemény politikai pártokon túlmutató társadalmi jelzés volt. „És most nem pártokról van szó – hanem arról, hogy vannak még emberek ebben az országban, akik nem félnek.”
A Fidesz hivatalos reakcióját Tarjányi lesújtónak tartja. A hatalom szerinte cinikusan és távolságtartóan kommentálta a demonstrációt: „A Fidesz reakciója mi volt? Savanyúan morgott a háttérből: ‘bezzeg erre van pénz’, ‘ez Brüsszel játéka’, ‘ez nem fontos’ mondásokkal…”
De ami igazán fontos, az szerinte az, hogy a kormány ezzel elkerülte a valódi szembenézést a demonstráció üzenetével: „De közben nem mertek szembenézni azzal, hogy a társadalom egy része egyszerűen nem kér már a megosztottságból. És ezt most nem pártlogó, nem zászló, hanem egy sokszínű tömeg mondta el.”
Tarjányi szerint Orbán Viktor hatalma a társadalom megosztásán alapult – és ez az eszköz ma már egyre kevésbé működik: „Tudjátok, mi ebben az igazán érdekes? Hogy Orbán Viktor érzi: egyre nehezebb itthon megosztani az embereket… És ha nem tud többé megosztani – már nem ő irányít.”
Tarjányi Péter szerint bár a választások még messze vannak, a Pride már most komoly eredményként értelmezhető politikai szempontból is: „Nyilván messze a választás, de a tegnapi nap komoly eredmény… És ezt pontosan tudja a Fidesz.”
TETSZETT A CIKK? OSZD MEG AZ ISMERŐSEIDDEL!