Ukrán Biztonsági Szolgálat: Kárpátalján kémkedő magyar katonai hírszerző hálózatot lepleztek le

Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) azt állítja, hogy leleplezett egy Kárpátalján kémkedő magyar katonai hírszerző hálózatot – írta a Kyiv Post. A lap hozzátette, ez az első ilyen eset az ország történetében. A tájékoztatás szerint az ügynökök adatokat gyűjtöttek Kárpátalja védelmi helyzetéről, sebezhetőségeket kerestek, és elemezték, hogyan reagálnának a helyiek, ha magyar csapatok vonulnának be a térségbe. A közlés szerint a „kémhálózat két tagját őrizetbe vették” -tudatta a Népszava.

Az UNN arról ír, hogy az ukrán különleges szolgálat szerint az ügynökök feladata volt „információk gyűjtése Kárpátalja katonai védelméről, a régió földi és légi védelmének sebezhető pontjainak felkutatása, valamint a helyi lakosok társadalmi-politikai nézeteinek tanulmányozása, különös tekintettel arra, hogy hogyan viselkednének, ha magyar csapatok lépnének be a régió területére”.

A nyomozás megállapította, hogy „mindketten a magyar katonai hírszerzés alkalmazottjai voltak”, személyazonosságukat az SZBU már felfedte. Az ukrán titkosszolgálat szerint egyikük – egy 40 éves Beregszászból származó egykori katona – alvóügynök volt 2021 óta, tavaly szeptemberben aktiválták. „Az információk összegyűjtése után Magyarországra utazott, hogy jelentést tegyen a felettesének” – közölte az ukrán szervezet. 

Az ügyiratok szerint a találkozó során a magyar hírszerző tiszt készpénzt adott át az ügynöknek, amelyet a feladatok végrehajtására kapott. Az SZBU idén márciusban dokumentálta a második találkozójukat, ahol az ukrán különleges szolgálat szerint ezúttal egy titkos kommunikációra alkalmas, speciális szoftverrel ellátott telefont, ezzel együtt új feladatokat kapott. Az Ukrán Biztonsági Szolgálat közlése szerint a következőket: a Kárpátaljai régióban a biztonsági és védelmi erők képviselőinek hivatalos gépkocsijainak azonosítását; és azt, hogy felkutassa az ukrán hadsereg háborús veszteségeiről, illetve a frontvonalról szóló információkat, majd továbbítsa azokat Magyarországra, ehhez pedig már kontaktja is volt a seregben.

„A másik letartóztatott az ukrán biztonsági és védelmi erők volt katonája, aki 2025-ben kilépett az egységből. A rendelkezésre álló információk szerint feladata volt tájékoztatni a magyar különleges szolgálatot a Kárpátaljai régióban rendelkezésre álló repülőgépekről és helikopterekről, valamint a katonai egység védelmi rendszeréről, ahol szolgált” – olvasható az SZBU jelentésében.

Az ukrán elhárítás „dokumentálta a magyar ügynökök minden lépését, és a vádlottakat lakóhelyükön tartóztatta le”. A házkutatás során, mint megjegyezték, telefonokat és más, felforgató tevékenységre utaló tárgyi bizonyítékokat foglaltak le tőlük. Az SZBU szerint a gyanúsítottak háborús bűncselekményeket követtek el.

„Az elkövetők őrizetben vannak, életfogytiglani szabadságvesztés és vagyonelkobzás vár rájuk. Jelenleg átfogó intézkedések folynak a magyar titkosszolgálat ügynökhálózatának minden tagjának bíróság elé állítása érdekében” – tették hozzá. 

Óvatossággal kezelendő ukrán propagandának minősítette, de nem tagadta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, hogy az Orbán-kormány kémtevékenységet végezne Ukrajnában - erről Liam Foxszal, az Egyesült Királyság Ábrahám-megállapodások csoportjának elnökével tartott sajtótájékoztatóján beszélt.

„Az elmúlt három évben sajnos bebizonyosodott az, hogy az Ukrajnában zajló háború, részben propaganda háborúból is áll. Tehát a fizikai háború mellett a légtérben, a frontvonalakon zajló fizikai összecsapások mellett zajlik egy propagandaháború.” - mondta az ATV-nek.

 „Világos, hogy Ukrajnában gyakran alkalmaznak magyarellenes propagandát. Olyan magyarellenes propagandát, amelyről sok esetben kiderült, hogy semmifajta alapja nincsen.” Ezért - miközben egyetlen szóval sem tagadta a történteket - arra kért mindenkit, hogy „minden ilyen ukrán propagandában megjelenő hírrel szemben tanúsítson óvatosságot” - magyarázta.

Később a miniszter még megismételte magát: „Majd hogyha kapunk bármilyen részletet vagy hivatalos információt, majd akkor tudunk ezzel foglalkozni, mindaddig ezt egy óvatossággal kezelendő propagandának kell minősíteni.”