Rákkeltő anyagot mutattak ki a bátonyterenyei akkufeldolgozó munkavállalóinak szervezetében

Akkumulátor-feldolgozói kapacitásának bővítésére készül a SungEel HiTech Hungary Kft. bátonyterenyei üzeme, melyet korábban számos bírsággal és működésének felfüggesztésével is sújtott a hatóság. A cég állítása szerint a korábbi hiányosságokat felszámolták, egy laborvizsgálat viszont arra jutott, hogy a dolgozók szervezetében jelenleg is határérték feletti nikkel-szennyezés mutatható ki – írja az Átlátszó

Az oknyomozó portál szerint a helyiek május elején lakossági fórummal tiltakoztak a házaik közelében lévő, több tízezer tonna veszélyes hulladékot feldolgozó üzem működése és bővítése ellen. Márciusban Berki Sándor térségi független országgyűlési képviselő egy petíciót is indított a bátonyterenyei üzem bővítése ellen, amit már több mint 3600-an írták alá.

A Nógrád vármegyei kormányhivatal április 24-én adta ki a környezetvédelmi engedélyt a bátonyterenyei üzem bővítésére, mely szerint évi 27 400 tonna akkumulátor-hulladék dolgozható fel Bátonyterenyén. A hatósághoz számos észrevétel érkezett, melyekre a kérdéseket beküldők szerint nem születtek minden esetben megnyugtató válaszok - írta a Népszava.

A SungEel Kft. szerint éves rendszerességgel végeznek orvosi vizsgálatokat a munkavállalókon, a legutóbbira 2024 szeptemberében került sor. Azóta azonban nem került sor kontrollvizsgálatra – mondták el az Átlátszónak azok a dolgozók, akik aggódnak a nehézfém-szennyezés hatásai miatt. 

Néhányan áprilisban egy magánlaborban vizsgálatot is végeztettek, az eredmények szerint pedig a dolgozók szervezetében a nikkel határérték felett volt kimutatható.

Az Átlátszó úgy tudja, a munkavállalók hiába jelezték a cégnek és a vármegyei hatóságnak is a problémát, érdemben nem léptek. A dolgozók szerint a különböző rákkeltő nehézfémek kiszűrése a munkahelyi légtérből nem megfelelően történik.

A monitoring vizsgálat eredményeként 12 fő esetében mutattak ki nikkelre fokozott terhelést.

Az eseteket a cég kivizsgálta, az erről készült jegyzőkönyveket a hatóság részére megküldte, és ezzel együtt a nyilvántartásba vétel is megtörtént. A 12 főnél soron kívüli orvosi alkalmassági vizsgálatot végeztek, mely alapján a munkát végzőket alkalmasnak minősítették a foglalkoztathatóságra.

Az akkumulátor-feldolgozó üzem működését 2023 augusztusában függesztette fel a hatóság a szigorú hulladékgazdálkodási előírások megsértése miatt. Tavaly nyáron viszont kiderült, hogy az üzem szigorú hatósági kontroll alatt újraindulhat. 

TETSZETT A CIKK? OSZD MEG AZ ISMERŐSEIDDEL!