Gates szerint mindez azt jelenti, hogy a világ egy új korszakba lép, amit ő a Harvard Egyetem tudósával, Arthur Brooksszal közösen „szabad intelligencia” néven emlegetett. Ennek eredménye a mesterséges intelligencia alapú technológiák gyors fejlődése lesz, amelyek hozzáférhetőek és életünk szinte minden területét érintik a továbbfejlesztett gyógyszerektől és diagnózisoktól kezdve a széles körben elérhető MI-oktatókig és virtuális asszisztensekig - írta a hvg.
„Nagyon mélyreható, sőt egy kicsit ijesztő – mert nagyon gyorsan történik, és nincs felső határ” – mondta Gates.
A szakember szerint jelenleg komoly vita folyik arról, hogy az emberek miként fognak tudni beilleszkedni ebbe az új korszakba. Az egyik vélemény szerint a mesterséges intelligencia segíti az embereket a hatékonyabb munkavégzésben – ahelyett, hogy teljesen helyettesítené őket –, és ösztönözni fogja a gazdasági növekedést, ami több munkahely teremtéséhez vezet. Mások, például a Microsoft AI vezérigazgatója, Mustafa Suleyman úgy látják, hogy a technológiai fejlődés az elkövetkező években szinte minden iparágban megváltoztatja a legtöbb munkahely megjelenését, és „nagyon destabilizáló” hatással lesz a munkaerő-piacra.
Suleyman még 2023-ban nyilatkozott arról, hogy a mesterséges intelligencia csak egy darabig teszi hatékonyabbá az embert, később már ki is fogja váltani.
Gates az interjúban megerősítette azt a meggyőződését, hogy bizonyos típusú munkákat valószínűleg soha nem fog felváltani az MI. Az emberek például jó eséllyel nem akarnak majd robotokat nézni, ahogy fociznak. Ugyanakkor az élelmiszeriparban vagy más termelés terén már nagyobb szerepet kapnak majd a robotok.