Mutatjuk, mi használ és mi nem a másnaposság ellen

A másnaposságot az alkohol dehidratáló hatása, a méregtelenítéshez szükséges tápanyagok és vitaminok kiürülése, valamint a testben felhalmozódó toxikus melléktermékek okozzák. Az alkohol vízhajtó, így kiszárítja a szervezetet, és a fejfájás, hányinger, fáradtság is emiatt alakul ki.

Az alkoholbontó enzim, az alkohol-dehidrogenáz is szerepet játszik a másnaposságban: az alkoholt acetaldehiddé alakítja, ami egy mérgező vegyület, és irritálja a gyomrot, tovább súlyosbítva a tüneteket.

A hóvége cikke szerint az alkohol negatív mellékhatásainak elkerülésére szolgáló módszereket három csoportba sorolhatjuk: megelőzés, ésszel ivás, utókezelés.

Hogyan készüljünk fel az ivásra?

A legfontosabb, hogy soha ne igyunk éhgyomorra, diéta alatt pedig szigorúan tilos az alkoholfogyasztás (valószínűleg nem is része az adott étrendnek), mivel ilyen esetben sokkal gyorsabban és könnyebben fel tud szívódni az alkohol és hamarabb berúgunk, valamint a gyomrunkat is jobban megterheljük. Enni azért is fontos, hogy pótoljuk az alkoholbontás során elvesző tápanyagokat.

Létezik néhány házi praktika, amikre sokan esküsznek. Bár tudományos bizonyíték nincs rá, de van, aki ivás előtt élesztőt eszik, hogy azzal megelőzze a túl gyors lerészegedést és a kemény másnapot. Az oroszok pedig híresek arról, hogy kovászos uborkát fogyasztanak a vodkához.

Ezen kívül vitaminok szedésével, izotóniás ital fogyasztásával is fel lehet készülni az ivásra.

Még egy tipp: Ivás előtt érdemes jól kialudni magunkat, mert alkohollal a szervezetben úgysem lesz túl pihentető az álmunk.

Ha már „muszáj” innunk, igyunk ésszel!

Ahhoz, hogy ne rúgjunk be túl gyorsan és elkerüljük a másnaposságot, fontos, hogy ivás közben is figyeljünk néhány egyszerű szabályra. Először is, közben is együnk valami zsíros vagy fehérjében gazdag ételt, hogy lassítsuk az alkohol felszívódását. Nem véletlenül tesznek mogyorót, chipset az amerikai bárok putjára.

Ne feledkezzünk meg a vízfogyasztásról sem, hiszen az alkohol dehidratál, így ha buli közben is sok vizet iszunk, megelőzhetjük a kiszáradással járó fejfájást. Az is segít, ha aktívan mozgunk: táncoljunk, mászkáljunk, így gyorsabban lemozoghatjuk az alkoholt.

Az ivást érdemes pár órával az este vége előtt befejezni, hogy legyen időnk józanodni.

Taxi helyett pedig a legjobb, ha egy frissítő sétával szellőztetjük ki a fejünket a hazaúton. Ezzel nem csak spórolni lehet, de már tisztább fejjel bújhatunk ágyba.

Mit lehet tenni, ha megvan a macskajaj?

A legfontosabb, hogy ilyenkor ne hozzunk felelőtlen döntéseket, és ne üljünk autóba, mert még egy szilveszteri buli maradéka miatt is évekre búcsút mondhatunk a jogosítványunknak. De mit tehetünk a fizikai gyötrelmek ellen?

Minél több alvás

A másnaposság egyik legjobb ellenszere a pihenés és az alvás. Ha legalább 6-8 órát tudunk aludni, az jelentősen csökkenti az alkohol depresszáns hatását, amit a hormonháztartásunk felborulása okoz. Igaz, ilyenkor nem annyira mély, nem olyan pihentető az alvás, de érdemes minél többet aludni.

Vízivás, folyadékpótlás

Ahogy ivás előtt, közben, úgy utána is nagyon fontos, hogy ellensúlyozzuk az alkohol dehidratáló hatását. A macskajaj tünetei nagyrészt összefüggenek azzal, hogy felborult a szervezet vízháztartása, állítsuk hát vissza. A sok folyadék ezen kívül segíti a gyors anyagcserét, az alkohol bomlástermékeinek kiürítését.

Méz, tej, tea, csokoládé

A méz segíthet gyorsítani az alkohol feldolgozását a májban, illetve helyreállítja a vércukorszintet, ezért egy mézes pirítós vagy turmix jó választás lehet reggel. A tej kalciumtartalmának köszönhetően nyugtató hatással van a gyomorra, míg a borsmenta vagy gyömbértea segít csökkenteni a hányingert. A csokoládé energizálhat, miközben javítja a hangulatot.

Jó-e a kóla?

Bár sokan esküsznek rá, a szakértők szerint kóla nem a legjobb választás. Sok cukrot tartalmaz, ami segíthet a vércukorszint normalizálásában. Koffeintartalma kedélyjavítóként működhet, ám dehidratáló hatású, amire a legkevésbé sincs szüksége a másnapossággal küzdő szervezetnek. A rendkívül savas kóla a gyomrot is tovább terheli.

„Gyógysör”, illetve bor, pálinka

A „kutyaharapást szőrével” elméletnek alapja, hogy egy sör, egy pohár bor, vagy egy kupica pálinka rövid távon enyhítheti a másnaposság tüneteit, mivel átmenetileg elnyomja a kellemetlen érzéseket, a fejfájást és a szorongást. Azonban ez a megoldás nem tartós, és hosszú távon csak súlyosbítja a dehidratációt, így a regenerálódás késlekedhet.

Működik-e a korhelyleves?

Sőt, nem csak a korhelyleves, de a legtöbb forró, sós leves jót tesz a másnapos embernek. Ezeket még egy jól helybenhagyott gyomor is be tudja fogadni általában, és a folyadék mellett az ásványi- és tápanyagokat is pótolják. Ezenkívül nagyon jól esik a hidegrázásos másnaposoknak.

A végső megoldás: „Taktikai hányás”

Tényleg csak a végső esetben ajánlott, ha az ember érzi, hogy kínzó fejfájását a gyomrában pangó alkoholos kotyvalék csak tovább táplálja, és sem enni, sem inni, de még csak aludni sem képes. Ilyenkor érdemes minél hamarabb rászánni magunkat. Egy pohár langyos, esetleg sós víz megkönnyítheti az előidézését. Utána ne felejtsük el ellensúlyozni a folyadékveszteséget!

Magnézium, vitaminok, izotóniás italok

A másnaposság során fontos a magnézium, B-vitaminok és ásványi anyagok pótlása. Az izotóniás italok nemcsak a folyadék-visszapótlást segítik, hanem a szükséges ionokat és nyomelemeket is pótolják. A magnézium segít a fejfájás és az izomgörcsök enyhítésében, míg a vitaminok segítenek a gyors regenerálódásban.

Sport, mozgás, ha képesek vagyunk rá

Ha olyan állapotban vagyunk, akkor mindenképp érdemes elhagyni a lakást a másnap során. Egy hosszú séta, esetleg futás a legjobb, de már az is sokat segít, ha egy könnyű edzéssel kiizzasztjuk magunkat. A friss levegő és a mozgás serkenti a vérkeringést, gyorsítja a méregtelenítést. Komoly, megerőltető testmozgással azonban nem érdemes tovább terhelni a szervezetünket.

Forró fürdő, szauna

A forró fürdő vagy a szauna használata segíthet a méregtelenítésben, mivel serkenti a vérkeringést és segíti a toxinok kiürülését. Azonban fontos, hogy ne maradjunk túl sokáig a forróságban, mivel ez másnaposan veszélyes lehet. Szauna után a legjobb egy hideg zuhany, vagy merülés 4-10 fokos vízben. Garantáltan megfiatalít.

A másnaposság elkerülésének kulcsa tehát a mértékletesség és a tudatos ivás. A megfelelő hidratálás, pihenés, vitaminok és ásványi anyagok pótlása segíthetnek a regenerálódásban. A legjobb megoldás mindig az, ha tisztában vagyunk a határainkkal, és csak óvatosan fogyasztunk alkoholt.