Európa megtartaná az ukrán menekülteket a háború után

Egyre kevésbé tűnik valószínűnek az ukránok háború utáni hazatérése – állítja Andrij Hajduckij migrációs szakértő. Az Európai Unióban az ukránok már most is kulcsfontosságú probléma, a munkaerőhiány kezelését segítik.

Az Ukrán Nemzeti Bank előrejelzése szerint az ukránok továbbra is jelentős számban hagyják el az országot az idei és a következő évben is. Hajduckij a zn.ua-nak adott interjújában kifejtette, hogy ennek okai között makrogazdasági és mikroökonómiai tényezők is szerepelnek.

Először is, a fizetések közötti jelentős eltérés az, ami motiválja az embereket abban, hogy külföldre költözzenek. Példaként említi, hogy míg Lengyelországban négyszer magasabbak a bérek, az Egyesült Királyságban hétszer, Németországban nyolcszor, az Egyesült Államokban pedig tizenkétszer magasabbak, mint Ukrajnában. Ez komoly ösztönzést jelent a kivándorlásra - írja a Kárpáti Igaz Szó.

Másodszor, a fejlett országok folyamatosan támogatják az újonnan érkező ukránokat. Bár a korábban érkezők támogatását csökkentik, a frissen érkezettek segítséget kapnak, hogy még több munkavállalót, fogyasztót és adófizetőt vonzzanak. Az elmúlt három évben a háború folyamán számos ország megtanulta, hogyan vonhat be hatékonyan ukrán munkavállalókat gazdaságaikba.

A mikroökonómiai tényezők közé sorolja a keleti régiók fokozódó háborús tevékenységeit és az időnkénti áramkimaradásokat, amelyek akadályozzák bizonyos társadalmi csoportok munkavégzését Ukrajnában.

Hajduckij szerint más országok sem sietnek majd támogatni az ukránok hazatérését, hiszen Európában az ukránok oldják meg a munkaerőhiányt. Az alacsony születési ráta, a saját munkaerő elvándorlása és az öregedő népesség miatt sok ország szenved a munkaerőhiánytól. Példaként hozza fel Csehországot, amely évente 230 milliárd koronás GDP-kiesést szenved el a munkaerőhiány miatt, ami az ország GDP-jének 4,5 százaléka.

Az Egyesült Államok és Kanada szintén jelentős vonzerőt jelent az ukránok számára. Az elmúlt három évben több mint 800 ezer ukrán érkezett ezekbe az országokba, ahol a munkaerőpiacra való integráció könnyebb, mint Európában.

Hajduckij hangsúlyozza, hogy a menekültek csak most kezdik meg migrációs ciklusukat. Sokan tanulni kezdtek, munkát vállaltak vagy megtakarításokat halmoznak fel. A szakértő szerint a migrációs ciklus 3-15 évig tart, attól függően, hogy mi a célja az egyénnek.

Ez az időszak azonban még csak a kezdet, és jelenleg nincs arra utaló jel, hogy a befogadó országok aktívan támogatnák az ukránok hazatérését, különösen a munkaerőhiány ellensúlyozásának érdekében.