Beszámítanak-e a nyugdíjba a külföldön ledolgozott szolgálati évek?

A külföldön (pl. külföldi munkaviszonyból származóan) megszerzett szolgálati éveket az illetékes (külföldi) ország nyugdíjbiztosítási igazgatási szerve ismeri el. Hogyan lehet a külföldön megszerzett nyugdíj szolgálati időről igazolást kérni? - erre a kérdésre kereste meg a választ a ProfitLine.

A nyugdíjbiztosítási igazgatási szervek által a társadalombiztosítási nyilvántartásban szereplő biztosítási idő, járulékfizetési adatok és jogosultsági időszakok érintett személlyel történő egyeztetésére irányuló eljárás tovább folytatódik 2021-ben is - olvashatjuk az ado.hu TB/nyugdíj rovatának vonatkozó cikkében.

A hivatalból történő adategyeztetési eljáráson kívül továbbra is lehetőség van kérelem benyújtására hatósági bizonyítvány kiadása iránt a nyilvántartásban szereplő szolgálati idő igazolásáról.

Hogyan lehet a külföldön szerzett, nyugdíjhoz szolgálati idő igazolását kérni?

A hivatalból indult adategyeztetési eljárás a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (továbbiakban Tny.) 96/B-D §-ainak rendelkezései szerint zajlik.

A szabályok közül a Tny. 96/C § 2020. január 1-jétől hatályos rendelkezése a hivatalból történő adategyeztetési eljárás ütemtervét módosította.

2020. január 1-jétől a korábbi, születési évek szerinti adategyeztetési ütemezés helyébe lépve a jogszabály a nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv részére a nyugdíjkorhatár betöltését megelőzően három évvel történő hivatalból lefolytatásra kerülő adategyeztetési eljárás indítási kötelezettséget ír elő.

Nem kell a hivatalból történő egyeztetési eljárást megindítani, ha

– a biztosított, volt biztosított öregségi nyugdíjasnak minősül,
- a biztosítottal, volt biztosítottal az egyeztetési eljárást öt éven belül már lefolytatták, vagy
- az egyeztetési eljárás folyamatban van, vagy akik részére öregségi nyugdíj, korhatár előtti ellátás, szolgálati járandóság, átmeneti bányászjáradék, táncművészeti életjáradék, vagy más szolgálati idő, és az öregségi nyugdíj alapját képező havi átlagkereset alapján kiszámított ellátás megállapítása iránti eljárás,, vagy nyugdíjbiztosítási átutalás iránti eljárás folyamatban van.

Továbbra is változatlanul lehetőség van, ha bármilyen oknál fogva az egyeztetési ütemtervben szereplő időpont előtt van szükség az adatok ismeretére, kérelem benyújtására az adategyeztetési eljárás lefolytatása iránt.

Hogyan kell a kérelmet benyújtani?

A kérelem a Tny. 96/B § (2) bekezdése szerint csak elektronikus úton nyújtható be.

Az adategyeztetési eljárás során – akár kérelemre, akár hivatalból indul – a nyugdíjbiztosítási feladatokat ellátó igazgatási szerv határozatban rögzíti az egyeztetett szolgálati időt, a nők negyven év kedvezményes nyugellátásához szerzett jogosultsági időt, ezen belül a keresőtevékenységgel szerzett jogosultsági időt, és a foglalkoztatói, valamint járulékfizetéssel kapcsolatos adatokat.

Hatósági bizonyítvány kiadását is ugyanezekről az időszakokról, adatokról lehet kérni.

A Tny. 96/E §-a szerint a biztosított, volt biztosított megszerzett szolgálati idejéről, a nők40 év jogosultsági idővel történő kedvezményes nyugellátásához szerzett jogosultsági idejéről, és az adategyeztetési eljárás során közlésre kerülő további adatairól hatósági bizonyítvány kiállítását kérheti.

Az adategyeztetési eljárás megindításakor a nyugdíjbiztosítási feladatokat ellátó igazgatási szerv a társadalombiztosítási nyilvántartásba a foglalkoztatók által bejelentett biztosítási idő és nyugdíjjárulék köteles jövedelem adatokkal rendelkezik, mert ebbe az adatbázisba ezeket az adatokat kellett a jogszabályi előírás szerint bejelenteni.

A szolgálati időnek minősülő egyéb, nem járulékfizetéssel szerzett időszakok ekkor még nem szerepelnek a nyilvántartásban, mert azokat az érintett személy ismeri, az igazolásukhoz szükséges dokumentumokkal ő rendelkezik. A járulékfizetés nélkül szolgálati időnek minősülő időszakok az érintett személy nyilatkozata, és igazolásai alapján jutnak a nyugdíjbiztosítási feladatokat ellátó igazgatási szerv tudomására, és ezt követően nyilvántartásába. Az adategyeztetési eljárás akár hivatalból, akár kérelemre indul, határozat kibocsátásával zárul. Az adategyeztetési eljárás során külföldön szerzett szolgálati idők egyeztetésére is lehetőség van.

Ezekben a nemzetközi vonatkozású ügyekben országos illetékességgel Budapest Főváros Kormányhivatala jár el.

A külföldön szerzett szolgálati idő az illetékes külföldi nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv által kerül elismerésre, és a magyar nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv adategyeztetési eljárásában ez az időtartam tájékoztató jelleggel kerül közlésre. Ha nem értünk egyet, akkor is a külföldi  nyugdíjbiztosító szervhez kell fordulni. Ha az érintett személy az adategyeztetési eljárás során tájékoztató jelleggel közölt külföldi szolgálati idejével nem ért egyet, ezt a külföldi illetékes biztosító intézménnyel rendezheti, a magyar jogorvoslati út ezen a problémán nem tud segítni, nincs hozzá jogi eszköze.